دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
کدام شاه صفوی پایتخت را از تبریز به قزوین انتقال داد

 پایتخت هر کشوری مهمترین شهر آن و نیز مرکز تصمیم گیری های سیاسی و اداری بوده که تمامی امور مملکت از طریق این شهر کنترل می شود. تغییر پایتخت صفویان به دلایل مختلفی صورت گرفت، در ابتدا تبریز به عنوان پایتخت انتخاب شد، سپس از تبریز به قزوین تغییر پیدا کرد و در زمان شاه عباس نیز به اصفهان انتقال یافت.
آشنایی با دلایل تغییر پایتخت صفویان

صفویان دارای مذهب شیعه بودند که بیشتر از دو قرن (۸۸۰ تا ۱۱۰۱ هجری خورشیدی)، در ایران حکومت کردند، بنیانگذار این سلسله شاه اسماعیل و آخرین پادشاه آن نیز شاه سلطان حسین بود. پایان حکومت صفوی در سال ۱۱۰۱ خورشیدی و با شکست از افغان ها اتفاق افتاد. در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل تغییر پایتخت صفویان آشنا کنیم.
دلایل تغییر پایتخت صفویان

دوره صفویه یکی از مهمترین دوران تاریخی ایران است، به این دلیل که یک فرمانروایی پادشاهی متمرکز ایرانی بر سراسر ایران فرماندهی می کرد و توانست یک حکومت یکپارچه پدید آورد، در حالی که حکومت های قبلی صفاریان، سامانیان، طاهریان، زیاریان، آل بویه و سربداران توانایی انجام این کار را نداشتند، بنابراین دوره صفویان یکی از دوران طلایی اسلام و نیز اوج تمدن اسلامی نامیده می شود؛ صفویان  در طول حکومت طولانی خود در ایران سه شهر تبریز، قزوین و اصفهان را به به عنوان پایتخت خود برگزیدند که انتخاب هر کدام از این شهر به دلایل مختلفی اتفاق افتاد، از این رو در ادامه شما را با برخی از علل تغییر پایتخت صفویان آشنا می کنیم.
[yektanet.com]

شاه اسماعیل صفوی شهر تبریز را به عنوان پایتخت معرفی کرد، به این دلیل که این شهر به مرکز قدرت خاندان وی در اردبیل نزدیک بود و نیز فاصله کمی از جایگاه استقرار فداییان و پیروانش و همچنین ایل های ترکمان دارای مذهب شیعه در آناتولی داشت.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی