دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در جمعه ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

نقش ویتامین K در انعقاد خون چیست؟

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد
کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

بدن ما به 14 ویتامین برای فعالیت های بیوشیمیایی و حیات نیاز دارد که یکی از آن ها ویتامین K است. دو نوع ویتامین K وجود دارد؛ ویتامین K1 که در گیاهان یافت می شود و ویتامین K2 که در بدن انسان و حیوانات ساخته می شود، ویتامین K از کلمه "Koagulation" که در زبان آلمانی به معنی انعقاد است ریشه می گیرد، زیرا برای اولین بار توسط دانشمندان آلمانی به عنوان ماده مغذی که نقش مهمی در انعقاد خون ایفا می کند کشف گردید.

ویتامین K اعمال بیولوژیک مختلفی در بدن انسان انجام می دهد که مهمترین آن ها کمک به انعقاد خون است. در خون سلول هایی به نام پلاکت ها (Platelets) در حال گردش می باشند و به محض اینکه بافت و یا عضوی از بدن دچار آسیب و خونریزی شود برای جلوگیری از خارج شدن خون از آن عضو باعث انعقاد خون در آن قسمت می شوند، پلاکت ها عمل انعقاد خون را با کمک ویتامین K انجام می دهند و اگر شخصی دچار کمبود ویتامین K باشد عمل انعقاد خون بدرستی و یا با سرعت کافی صورت نمی گیرد و خون ریزی به مدت طولانی تری ادامه می یابد.

حتما بخوانید: چگونه از ابتلا به کبد چرب مطلع شویم علائم آن چیست؟

ویتامین K در سلامت و استحکام استخوان ها نیز نقش مهمی ایفا می کند، در استخوان ها سلول هایی بنام استئوبلاست(Osteoblast) وجود دارند که وظیفه آن ها ترمیم بافت استخوان هاست، این سلول ها برای انجام صحیح وظیفه خود نیازمند ویتامین K می باشند.

ویتامین K باعث فعال شدن پروتئینی بنام Gas6 می شود، این پروتئین برای رشد سلول های جدیدی که در بدن تولید می شوند نیاز است. پروتئین Gas6 در استخوان ها و در سیستم اعصاب مرکزی که شامل مغز، نخاخ و رشته های عصبی می باشد به وجور یافت می شود. بعضی از محققان پزشکی بر این باورند که احتمالا ویتامین K نقش مهمی در سیستم اعصاب مرکزی و حفظ سلامت رشته های عصبی ایفا می کند.

مقدار نیاز روزانه بدن به ویتامین K:

مردان بالغ بالای سن 19 سال روزانه به 120 میکروگرم و زنان بالای سن 19 سال به 90 میکروگرم ویتامین K نیاز دارند.

نوجوانان دختر و پسر بین سنین 14 الی 18 سال 75 میکروگرم، کودکان 1 تا 13 سال 30 الی 60 میکروگرم و نوزادان روزانه نیازمند 2 الی 2.5 میکروگرم ویتامین K می باشند.

حتما بخوانید: علت نفخ و رفلاکس معده، یبوست و سایر اختلالات گوارشی چیست؟!

منابع غذایی ویتامین K:

ویتامین K در بسیاری از مواد غذایی از جمله سبزیجات و صیفیجات که به رنگ سبز می باشند از قبیل اسفناج، کلم بروکلی، خیار، جعفری و غیره، ماهی، کلم پیچ، چغندر، توت، تمشک، زغال اخته، روغن زیتون و کانولا یافت می شود.

به عنوان مثال یک فنجان کلم پیچ و یا اسفناج پخته شده همراه با کمی روغن زیتون بیش از 100% نیازروزانه بدن به ویتامین K را تامین می کنند. از آنجا که ویتامین کا یک ویتامین محلول در چربی است برای جذب بهتر می توان منابع غذایی حاوی ویتامین کا را همراه با کمی چربی و یا روغن مصرف نمود.

حتما بخوانید: آنچه مردان باید درباره غده پروستات و بیماری های آن بدانند

مکمل های غذایی ویتامین K:

ویتامین K به وفور در منابع غذایی یافت می شود و اصولا نیازی به استفاده از مکمل های غذایی ویتامین K نمی باشد مگر با تشخیص پزشک و برای افرادی که مشکل در انعقاد خون و یا جذب این ویتامین دارند.

عواملی که باعث کمبود ویتامین K می شوند:

به ندرت کمبود ویتامین K رخ می دهد زیرا این ویتامین به وفور در سبزیجات و مواد غذایی یافت می شود و همچنین باکتری های مفید در روده ها می توانند ویتامین K تولید کنند و از آنجا که ویتامین K جز ویتامین های محلول در چربی است کبد می تواند آنرا ذخیره کند تا هنگام نیاز از آن استفاده شود.

حتما بخوانید: هر آنچه که باید درباره دیابت یا مرض قند بدانید!

مصرف آنتی بیوتیک ها: مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند باعث از بین رفتن باکتری های موجود در رودها شده و سبب کمبود خفیف ویتامین K گردد.

بیماری های خاص: بعضی از بیماری ها مانند مشکلات کبدی و کیسه صفرا، بیماری سلیاک، بیماری کرون و غیره می توانند قابلیت بدن برای جذب ویتامین K را کاهش دهند.

داروهای رقیق کننده خون: استفاده طولانی مدت از داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، وارفارین، پلاویکس و غیره همگی باعث از بین رفتن ویتامین کا در بدن می شوند.

قاعدگی های سنگین و طولانی در خانم ها: از آنجا که ویتامین کا نقش مهمی در انعقاد خون دارد، خون ریزی داخلی در همه افراد و قاعدگی های سنگین در خانم ها باعث تخلیه ذخایر ویتامین k می شوند.

علائم و بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین K در بدن:

مشکل در انعقاد خون: همان طور که اشاره شد کمبود ویتامین K باعث کاهش سرعت انعقاد خون می شود. به عنوان مثال اگر جز افرادی می باشید که با کوچکترین خراشی در پوست خود دچار خونریزی به مدت طولانی می شوید و یا هنگام مراجعه به دندان پزشک خونریزی لثه ها برای مدت طولانی تر از حد طبیعی ادامه می یابد احتمال کمبود ویتامین K در شما وجود دارد.

پوکی استخوان: کمبود مزمن ویتامین K می تواند باعث پوکی استخوان گردد، البته عوامل بسیاری سبب بروز این بیماری می شوند.

تذکر: به هیچ عنوان نباید بدون نظر و مشورت با پزشک از مکمل های ویتامین K استفاده نمود.

حتما بخوانید: کلسترول چیست و آیا باید آنرا از برنامه غذایی حذف کنیم؟

www.clinicmoo.com

www.clinicmoo.com .

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

ویتامین K

دو نوع اصلی ویتامین k وجود دارد. ویتامین K1 (فیلوکلینون) از گیاهان به ویژه سبزیجات سبز برگ، مانند اسفناج و کلم حاصل می شود. ویتامین K2 (منوکینون) به طور طبیعی در دستگاه روده تولید شده و مشابه با K1 عمل می کند. فیلوکلینون، که به عنوان ویتامین K1 نیز شناخته می شود، هنگامی که سبزیجات را می خورید، باکتری های موجود در روده بزرگ آن را به فرم ذخیره سازی آن، ویتامین K2 تبدیل می کنند. در روده کوچک جذب می شود و در بافت چربی و کبد ذخیره می شود.

این ویتامین نقش مهمی در انعقاد خون دارد، که به ویتامین لخته شدن خون معروف تر است. لخته شدن فرایندی است که به جلوگیری از خون ریزی بیش از حد در داخل و خارج بدن کمک می کند. بدن به این ویتامین نیاز دارد تا پروتئین هایی را که در طی فرآیند لخته شدن به کار می روند را تولید کند. در هنگام کمبود، بدن به اندازه کافی از پروتئین های موثر در انعقاد خون استفاده نمی کند. نشانه‌ی نقص ویتامین کا خون ریزی بیش از حد است. دانشمندان همچنین بر این باورند که این ویتامین به رشد و سالم ماندن استخوان ها کمک می کند.

کمبود ویتامین کا در بزرگسالان نادر است زیرا بسیاری از غذاهایی که می خوریم حاوی مقادیر کافی K1 هستند و بدن K2 را به تنهایی تولید می کند. بدن در بازیافت ویتامین کا موجود در بدن عملکرد خوبی دارد. با این وجود، برخی شرایط و برخی از داروها می توانند در جذب و ایجاد ویتامین کا اختلال ایجاد کنند و باعث کمبود شوند. کمبود ویتامین کا در نوزادان بسیار شایع است. کمبود ویتامین k در نوزادان باعث خون ریزی می گردد،که بیماری خون ریزی ناشی از کمبود ویتامین، VKDB نامیده می شود.

فواید سلامتی ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

مصرف کافی توصیه شده برای ویتامین کا (Vit K)به سن و جنس شما بستگی دارد.

Vit K به روش های مختلف برای بدن مفید است.

سلامت استخوان: به نظر می رسد بین کمبود Vit K و پوکی استخوان ارتباط وجود دارد.

مطالعات متعددی نشان داده اند که Vit K از حفظ استخوان های قوی حمایت می کند، تراکم استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را کاهش می دهد.

سلامت شناختی: افزایش سطح ویتامین کا در خون با افزایش حافظه در افراد مسن مرتبط است.

در یک مطالعه، افراد سالم بالای 70 سال با بالاترین سطح ویتامین K1 خون بالاترین عملکرد حافظه کلامی را داشتند.

سلامت قلب: Vit K ممکن است فشار خون را کاهش دهد و از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

مصرف کافی Vit K باعث کاهش خطر سکته مغزی می شود.

علائم کمبود ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

علائم اصلی کمبود ویتامین کا، خون ریزی بیش از حد است. به خاطر داشته باشید که خون ریزی  حتی در مناطقی غیر از محل برش یا زخم ممکن است رخ دهد.

خون ریزی ممکن است به گونه های  مختلف آشکار باشد:

عوامل خطر کمبود ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

اگرچه کمبود Vit K در بزرگسالان شایع نیست، در صورتی که افراد خاص در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند از جمله:

ضد انعقاد کننده های کومارین در تولید پروتئین های موثر در لخته شدن خون دخالت می کنند.

برخی از آنتی بیوتیک ها باعث می شوند بدن ویتامین K کمتری تولید کند و برخی آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث شوند ویتامین K در بدن کمتر مؤثر باشد.

سوء جذب چربی منجر به کمبود ویتامین K ممکن است در افراد مبتلا به  بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک، اختلال در روده یا مجاری صفراوی (کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی) و کسانی که جراحی روده انجام داده اند دیده شود.

به دلایل مختلف نوزادان تازه متولد شده در معرض خطر کمبود ویتامین K هستند:

عوارض ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

هیچ حد بالایی قابل تحمل برای ویتامین  K مشخص نشده است.

مسمومیت با ویتامین  K که از خوردن غذاهای حاوی ویتامین  K ناشی شود نادر و بعید است.

با این وجود، مصرف هر نوع مکمل ویتامین K می تواند منجر به مسمومیت شود.

ویتامین کا می تواند با چندین داروی متداول، از جمله رقیق کننده خون، ضد تشنج، آنتی بیوتیک، داروهای کاهش دهنده کلسترول و داروهای کاهش وزن تداخل ایجاد کند. کسی که هرکدام از داروها را مصرف می کند، باید در مورد میزان مصرف این ویتامین با پزشک خود مشورت کند.

از رقیق کننده های خون برای جلوگیری از لخته شدن خون مضر که ممکن است جریان خون به مغز یا قلب را مسدود کند استفاده می شود. آن ها با کاهش یا تأخیر در توانایی لخته شدن ویتامین K عمل می کنند. افزایش یا کاهش ناگهانی مصرف این ویتامین می تواند در تأثیر داروها اختلال ایجاد کند. ثابت نگه داشتن ویتامین K در روز می تواند از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کند.

ضد تشنج ها اگر در دوران بارداری یا در هنگام شیردهی مصرف شوند، می توانند خطر کمبود ویتامین K را در جنین یا یک نوزاد افزایش دهند.

داروهای کاهش دهنده کلسترول در جذب چربی اختلال ایجاد می کنند. چربی رژیم غذایی برای جذب ویتامین K ضروری است، بنابراین افرادی که داروهای کاهش دهنده کلسترول در جذب چربی را مصرف می کنند احتمال کمبود بیشتری از این نوع ویتامین دارند. بهترین راه برای اطمینان از داشتن مواد مغذی کافی بدن، مصرف یک رژیم غذایی متعادل، میوه و سبزیجات فراوان است. مکمل ها فقط باید در صورت کمبود و سپس تحت نظارت پزشکی استفاده شوند.

تشخیص کمبود ویتامین K

ابتدا باید پزشک از تاریخچه پزشکی شما آگاهی داشته باشد تا بفهمد آیا شما در معرض کمبود ویتامین K هستید یا نیستید.

به احتمال زیاد پزشک شما آزمایش انعقادی بنام تست پروترومبین (PT) را انجام می دهد تا ببیند آیا کمبود این ویتامین باعث علائم شما می شود یا نمی شود. تست پروترومبین یک آزمایش خون است که مدت زمان لخته شدن خون را اندازه می گیرد.

یک پرستار یا تکنسین آزمایشگاه، با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه خون را می گیرد. آن ها سپس مواد شیمیایی را به نمونه اضافه می کنند تا ببینند چگونه واکنش نشان می دهد. خون معمولاً حدود 11 تا 13.5 ثانیه طول می کشد تا لخته شود. اگر خون برای لخته شدن به زمان بیشتری نیاز  داشته باشد، پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما کمبود ویتامین K دارید.

آزمایشگاه همچنین ممکن است نتایج را با روشی متفاوت و با اندازه گیری نسبت نرمال بین المللی (INR) بررسی کند. INR معمولی در حدود 0.9 تا 1.1 است.

پیشگیری کمبود ویتامین K

مقدار مشخصی از این ویتامین برای مصرف روزانه وجود ندارد.

طور متوسط روزانه، متخصصان تغذیه 120 میکروگرم برای مردان و 90 میکروگرم برای زنان کافی می دانند.

بعضی از غذاها از جمله سبزیجات سبز برگ دارای ویتامین K بسیار سرشار هستند و در یک وعده تمام نیازهای شما را برطرف می کند.

افرادی که دارای سوء جذب چربی هستند و افرادی که وارفارین و ضد انعقاد دهنده های مشابه مصرف می کنند، باید در مورد مصرف مکمل ویتامین K و نظارت بر سطح آن ها با پزشکان خود مشورت کنند.

پیش آگهی کمبود ویتامین K

در صورت عدم درمان در بزرگسالان، کمبود ویتامین K می تواند منجر به خون ریزی بیش از حد و خطرناک شود. اما تقریباً در همه موارد، کمبود ویتامین K قابل درمان است.

در نوزادانی که VKDB یا خون ریزی ناشی از کمبود این ویتامین دارند اگر به سرعت شناسایی و تحت درمان قرار گیرند، پیش آگهی خوبی دارند.

اما اگر خون ریزی داخل جمجمه بیش از حد طولانی بماند یادرمان نشود، ممکن است آسیب مغزی یا مرگ رخ دهد.

درمان کمبود ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

برای کمبود ویتامین K، از داروی خوراکی برای درمان استفاده می شود.

پزشک یا پرستار نیز ممکن است دارو را در زیر پوست تزریق کنند.

دوز مصرفی برای بزرگسالان بین 1 تا 25 میلی گرم (میلی گرم) است.

پزشکان برای کسی که داروی ضد انعقاد خون مصرف می کند، دوز کمتر را تجویز می کنند.

به طور معمول دوز مورد نیاز در حدود 1 تا 10 میلی گرم است که برای جلوگیری از عارضه ناشی از ضد انعقاد خون در تولید ویتامین K بدن است.

آکادمی نوزادان توصیه می کند که نوزادان هنگام تولد یک شات 0.5 تا 1 میلی گرم ویتامین K1 داشته باشند. اگر مادر داروهای ضد انعقاد یا داروهای ضد تشنج مصرف کرده باشد، ممکن است دوز بالاتری لازم باشد.

منابع غذایی ویتامین K

کدام ویتامین در انعقاد خون نقش دارد

ویتامین K1 به میزان زیادی در سبزیجات سبز برگ مانند کلم و لوبیا مشاهده می شود.

منابع دیگر شامل روغن های گیاهی و برخی میوه ها می باشد.

منابع منانوکین یا K2 شامل گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ و دانه های سویا تخمیر شده می باشد.

برخی از منابع غذایی حاوی این ویتامین عبارتند از:

چربی های رژیمی جذب ویتامین کا را تقویت می کند، بنابراین یک سالاد از اسفناج آغشته به روغن زیتون هم ویتامین کا را تأمین می کند و هم به بدن در جذب آن کمک می کند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219867.php

https://www.healthline.com/health/vitamin-k-deficiency#causes

pezeshket.com

pezeshket.com .

 

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی