دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در جمعه ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

چگونه بازیگری شویم (۱۳) /آموزش بازیگری برای تازه وارد‌ها و جوانان

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، بازیگری یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان محسوب می‌شود، بازیگری فارغ از شهرت و ثروتی که ممکن است برای فرد بازیگر به همراه داشته باشد، جهانی است که می‌توان در آن ایفای نقش در قالب شخصیت‌های مختلف را تجربه کرد.

در این بین اکثریت مواقع بازیگری به عنوان یکی از مشاغل سخت جهان محسوب می‌شود، شاید از دور برای بسیاری اینکه بازیگری اتفاقی سخت باشد، قابل لمس نباشد اما اگر به صورت اصولی و به مفهوم واقعی به بازیگری نگاه کنیم، این هنر به واقع به تمرین، مطالعه، شهود و مطالعات فراوانی نیازمند است.

آموزش بازیگری برای تازه وارد‌ها

شاید برای خیلی از شما سوال باشد که چگونه باید برای شروع درس و آموزش بازیگری آماده شد؟ در اینجا، ما به شما توضیح می‌دهیم که آموزش بازیگری را با چه چیز‌هایی باید آغاز کنید و خودتان را برای جنگیدن در میدان چه نبردی باید تمرین بدهید.

قدم اول کلاس بازیگری

شما همیشه می‌خواستید که یک بازیگر باشید این رویای کودکی شما بوده و تصور میکنید استعداد این کار را هم دارید پس اولین گام را در جهت درست بردارید: بازیگری را آموزش ببینید. در حالی که برخی از افراد مشهور موفق در عالم سینما کشف شده اند، اکثریت قریب به اتفاق بازیگران و هنرپیشه‌های با استعداد، آموزش‌های فراوانی دیده اند تا به این درجه از مهارت رسیده اند، مانند حضور در دانشگاه، کلاس‌های آموزش بازیگری، تمرین خصوصی و ...

چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

کمی عصبانیت و استرس مفید است

در ابتدای مسیر آموزش بازیگری باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟ شما ممکن است نقش کوچکی در مجموعه تئاتر موزیکال یا تئاتر محلی پیدا کنید. ممکن است تا کنون هیچ تجربه‌ای غیر از تئاتر‌های مدرسه نداشته باشید و احساس کنید که این سرمایه گذاری برای آینده تان ریسک بالایی دارد در هر صورت، احتمالا عصبی خواهید شد و در روز اول احساس ضعف می‌کنید.

این دقیقا همان احساس درست است! صرف نظر از تکنیک‌های خاص، بازیگری در مورد دسترسی به احساسات مختلف انسان و ارتباط با دیگران بر اساس تجربه مشترک است. یک بازیگر دائما خود را در شرایط آسیب پذیر قرار می‌دهد تا یک مخاطب بتواند کاملا آن را درک کند. به آن احساس خام میدان بدهید و آن را با آغوش باز بپذیرید!

چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

تمرین‌ها را جدی بگیرید

شما ممکن است برای آموزش بازیگری یک درس خصوصی بگیرید یا احساس راحتی کنید و یک کلاس گروهی برای آموزش بازیگری انتخاب کنید. صرف نظر از هر انتخابی، شما در معرض یک دسته از تمرینات مختلف بازیگری و بازی ها هستید که در ابتدا ناخوشایند هستند، اما به تدریج جوری به این تمرین‌ها عادت میکنید که دیگر فقط با آن‌ها راحت نیستید، بلکه منتظر شروع دوره و شرکت در آن‌ها هستید!

انتهای پیام/

www.mizanonline.com

www.mizanonline.com .

چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

راه ورود به دنیای بازیگری

چگونه بازیگر شویم از کجا شروع کنیم

چگونه بازیگر شویم و از کجا بفهمیم استعداد بازیگری داریم؟ ابتدا باید بگوییم که این سؤال همان اندازه که جامع و فراگیر است؛ اصلاً پاسخ ساده‌ای ندارد و برای رسیدن به نتیجه نهایی باید حوصله داشته باشید. مسیر رسیدن به رؤیای بازیگری، نخست از ایستگاه شما می‌گذرد. هرچه بیشتر روی خودتان آگاهی داشته باشید و با استعدادهایتان آشنا باشید فرآیند سریع‌تری را سپری خواهید کرد؛ بنابراین ابتدا باید دریابیم که استعداد بازیگری در ما هست یا خیر!

اولین قدم در مسیر بازیگر شدن، آموزش و فراگیری مبانی بازیگری است که می‌تواند در قالب آموزش‌های گروهی یا فردی شکل گیرد و تا حدودی در شناسایی استعداد شما مثمر ثمر است چراکه سرعت یادگیری شما با میزان توانایی و استعدادتان نسبت مستقیم دارد؛ پس شرکت در دوره‌های آموزشی به تنهایی می‌تواند معیار بسیار خوبی برای سنجش استعداد و میزان علاقه شما به بازیگری یا به طور کلی سینما و تئاتر را تعیین کند.

اما پیش از هر اقدامی آشنایی با تعریف بازیگری، مقدم بر رسیدن به پاسخ سؤال چگونه بازیگر شویم است. تعریف بازیگری اولین قدم برای ورود به این عرصه است. بازیگری در حقیقت تمام اعمال و رفتار‌هایی است که یک فرد برای شرح یک داستان و شخصیت‌های آن به نمایش می‌گذارد. از همین جمله در می‌یابیم که یک بازیگر باید شناختی فراگیر از ساختار قصه، درام و روانشناسی شخصیت داشته باشد و هرچه آشنایی شما با این مفاهیم عمیق‌تر شود، میزان باور‌پذیری و کیفیت کار شما بهتر خواهد بود.

چگونه بازیگر شویم؟

برای بازیگر شدن چه باید کرد؟ بگذارید در همین ابتدا، موضوع مهمی را به شما یادآور شویم که بازیگری هرگز مقصدی نیست که شما به سوی آن گام برمی‌دارد. تعبیر شما از بازیگری باید مقدار شناخت و آگاهی از خودتان در یک سطح باشد. این یعنی پیش از سؤال چگونه می‌توان بازیگر شد، باید از خودتان سؤال مهم‌تری بپرسید: آیا من بازیگر هستم؟!

برای رسیدن به پاسخ این سؤال کلیدی می‌توانید از اساتید و کارشناسان این عرصه کمک بگیرید اما پاسخ نهایی نزد شماست. شما هستید که سرانجام جهان را با توانایی‌هایتان آشنا می‌کنید و هیچ کس جز شما از جهان بی‌نظیر ذهن و استعدادتان مطلع نیست. فراموش نکنید مسیر رؤیایی بازیگری به هیچ عنوان ساده و بی‌دردسر نیست و مستلزم کوشش و جستجوی فراوان است و این جستجو باید از خودتان آغاز شود تا شرایط بازیگر شدن را در وجود خود پیدا کنید.

شرکت در دوره‌های حضوری و آنلاین بازیگری یکی از بهترین راه‌های بازیگر شدن است. در این دوره‌ها می‌آموزید که چگونه می‌توان بازیگر شد. هم زمان با تمرین‌هایی که در طول دوره آموزش به شما داده می‌شود شما با خودتان مواجه می‌شوید تا استعداد نهفته و بازیگر درونتان را پیدا کنید. چقدر از پس کار‌هایی که به شما محول می‌شود برمی‌آیید؟ فرض کنید در یک کلاس تمرین حس، از شما خواسته شود با شنیدن یک موسیقی غم‌انگیز تمام احساسات اندوهگین وجودتان را بیرون بریزید. خب چه می‌کنید؟ شما قرار است در برابر ده‌ها غریبه به پهنای صورت اشک بریزید. مهم نیست چه قضاوتی درباره شما می‌کنند. مهم آن است که بیاموزید احساستان را در اختیار گرفته و به بهترین شکل آنها را نمایش دهید. آیا این کار به شما آرامش داد؟ آیا در نمایش احساسات درونی‌تان هر لحظه ایده و ابتکار جدیدی به خرج دادید؟ اگر پاسخ شما بله است، تبریک میگم؛ شما استعداد بازیگری دارید.

آموزش بازیگری

شرکت در دوره‌های آموزش بازیگری یکی از جدی‌ترین راه‌های ورود به دنیای بازیگری است و سالانه هزاران نفر در سراسر کشور در این دوره‌ها ثبت‌ نام می‌کنند. اساتید و پیشکسوتان این حرفه، علاوه بر اینکه شما را با تکنیک‌ها و روش‌های بازیگری آشنا می‌کنند، مسیرهای ورود به دنیای بازیگری را نیز به شما نشان می‌دهند. یادگیری تکنیک‌های بازیگری شامل تربیت حس، زبان بدن، فن بیان و کارگاه‌های شخصیت‌شناسی همگی به شما در خلق شخصیت‌ها و چهره‌های نمایشی ماندگار کمک خواهند کرد؛ اما تمام ماجرا این نیست. در جریان این دوره‌ها می‌آموزیم که چگونه بازیگر شویم و در برابر یادگیری و نقد منعطف باشیم. همچنین یاد می‌گیریم تا خوب مشاهده و به ‌درستی گوش کنیم.

اما با توجه به مشغله‌های روزمره ما در جامعه و گاها عدم دسترسی راحت به دلیل بعد مسافت و یا تداخل زمانی دوره‌ها با دیگر بخش‌های زندگی، ثبت نام حضوری در آموزشگاه‌های بازیگری اساتید بنام این حوزه امکان پذیر نیست و این مشکل مانع از پیشرفت و رسیدن ما به رؤیای بازیگری می‌شود.

امروزه به لطف پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، دوره‌های مجازی و غیرحضوری در بستر اینترنت تحول و رشد قابل توجهی داشته است. برابری و یکسان‌سازی آموزش برای تمام مردم کشور از هر نقطه ایران با هر توان مالی و جایگاه اجتماعی نتیجه مهم این تحول بزرگ است و بانی کستر به‌عنوان یکی از پیشتازان آموزش آنلاین بازیگری و سینما از نمونه‌های بارز این گزاره است.

دوره استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ

استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ نخستین دوره آموزش آنلاین بازیگری بانی‌کستر است که با همکاری امین تارخ منتشر می‌شود. در این دوره هر آنچه شما باید از عناوین و مبانی آموزش بازیگری تا تست بازیگری بدانید توسط امین تارخ مطرح می‌شود. شما می‌توانید برای شرکت در این دوره و کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی بنر زیر وارد صفحه دوره استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ شوید.

تست بازیگری

تقریباً از هر کسی بپرسید چگونه بازیگر شویم یکی از پاسخ‌ها به تست بازیگری ختم می‌شود و قطعاً تست بازیگری یکی از راه‌های رسیدن به دنیای بازیگری است؛ اما تست بازیگری چگونه است و اصلاً برای تست بازیگری کجا باید رفت؟ تست بازیگری به جلسه‌ای گفته می‌شود که عوامل تولید یک اثر سینمایی یا نمایشی برای انتخاب بازیگران نقش‌های مختلف، با هنرجویان و بازیگران ترتیب می‌دهند.

برخلاف روش‌های سنتی گذشته در حال حاضر فراخوان‌های تست آنلاین بازیگری در بستر فضاهای مجازی اطلاع‌رسانی می‌شود و صفحه فراخوان در بانی‌کستر یکی از همین بسترهاست که حاوی ده‌ها فراخوان بازیگری و دیگر عوامل سینمایی و نمایشی است که در هر نقطه از ایران به آن دسترسی خواهید داشت.

در جلسه تست بازیگری از افراد خواسته می‌شود تا خودشان را معرفی کنند و اگر سابقه کاری داشتند بگویند. در این جلسه ممکن است از شما فیلم گرفته شود و شاید هم نه اما خیلی مهم است که برای هر شکل از اجرا، چه صحنه‌ای و چه برای دوربین آماده باشید. برای تست بازیگری هر کارگردان روش مخصوص به خود را دارد و فراموش نکنید که تمام انگیزه فیلمساز و دیگر عوامل تولید، برای آن است که بهترین و مناسب‌ترین فرد را برای نقش انتخاب کنند؛ بنابراین اگر شما انتخاب نشوید لزوماً به این دلیل نیست که بازیگر بی‌استعدادی هستید. شباهت ظاهری شما به نقش، به اندازه توان و استعداد شما مهم و کلیدی است. برای اینکه بدانید چگونه باید بازیگر شوید و چطور تست بازیگری موفقی داشته باشید باید بارها و بارها در این جلسات شرکت کرده و از شکست‌های خود درس بگیرید.

زیست بازیگری

بازیگر باید یک زندگی عادی و در عین حال منطبق با نیاز‌هایش تجربه کند. سؤال کلیدی چگونه بازیگر شویم؟ را به یاد آورید. شما به عنوان یک بازیگر باید زندگی را با تمام فراز و نشیبی که دارد بپذیرید و تجربه کنید؛ بنابراین حضور شما در جامعه باید با مشاهده و گوش دادن به تک‌تک جزئیات همراه باشد. اگر به سر کار می‌روید مدت زمانی که شما از خانه تا محل کار سپری می‌کنید مهمترین زمان روز است. از این فرصت استفاده کنید و از تمام افرادی که در طول مسیر می‌بینید برای بهبود تجربه شخصی خودتان استفاده کنید. حدس روابط افراد، شغل آن‌ها و مشاهده رفتار و اعمال آن‌ها گنجینه شخصی شما را تکمیل‌تر می‌کند. چه کسی می‌داند؛ شاید چند روز بعد قرار باشد نقش همین کسی را بازی کنید که در اتوبوس کنارتان نشسته است.

زیست بازیگری به مشاهده مردم و شنیدن گفت‌و‌گوهایشان محدود نمی‌شود. یک بازیگر باید فراتر از یک شهروند عادی از هنر آگاهی داشته باشد. بخش مهمی از زیست بازیگری مطالعه و آشنایی با سبک‌های ادبی و تجسمی است. شما باید این توانایی را داشته باشید که در مورد آثار هنری و پدیده‌های اجتماعی پیرامونتان اندیشه کنید و صرفاً یک بیننده عادی نباشید. بازدید از گالری‌های هنری و آشنایی با نقاشان مهم و مطرح ایرانی و خارجی تنها آغاز راه است. شما مخاطب جدی و صاحب فکر و اندیشه هنر باشید. بی‌تردید سینما برای تمام اهالی این خانواده بزرگ تفریح و لذت است اما تماشای آثار فاخر و ارزشمند و شناخت چهره‌های مهم سینمای ایران و جهان بسیار مهم است. با مطالعه نقد‌های سینمایی و پیگیری رویداد‌های مهم سینما و تئاتر جهان خودتان را در معرض هنر ناب قرار دهید. این از اصول مهم ورود به دنیای بازیگری است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم تصویری صحیح و جامع از ورود به دنیای بازیگری به شما ارائه کنیم. حالا می‌دانید که برای پاسخ به سؤال چگونه بازیگر شویم؟ به چه مطالب و موضوعاتی باید اشراف داشته باشید؛ اما این پایان راه نیست. هریک از مطالبی که در این مقاله مطرح شد باید به‌صورت موردی و دقیق بررسی شود. ما در بانی‌کستر در تمام طول راه با شما خواهیم بود. از مراحل آغازین آموزش و آشنایی با دنیای سینما و تئاتر تا ورود به دنیای بازیگری همراهتان هستیم. انتشار مقاله‌های آموزشی، ساخت دوره‌های آموزشی با برترین و شناخته‌شده‌ترین نام‌های آموزش بازیگری و معرفی شما به پروژه‌های سینمایی و نمایشی از جمله برنامه‌های ما برای شماست. تنها کافیست رایگان در سایت ما ثبت نام کنید تا از برنامه‌های آموزشی، مسابقه‌های بازیگری و فراخوان‌های سراسری بانی‌کستر آگاه شوید. مهم نیست از کدام نقطه ایران هستید.

banicaster.com

banicaster.com .

 

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی