دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
مخلوط ماسه در آب را با چه وسیله ای از هم جدا میکنند

 

فیلم آموزشی جداسازی مواد زمان: ۱۲ دقیقه حجم فایل: ۲۸ مگابایت قیمت: ۵۰۰۰ تومان توضیح کامل در ارتباط با انواع روش های جداسازی اجزای یک مخلوط یا محلول سرعت و کیفیت آموزش شما با ویدیوهای علم نما دوبرابر خواهد بود. از خرید پشیمان نخواهید شد. پرداخت از طریق درگاه ایمن زرین پال انجام می شود. [zarinpalpaiddownloads id=”66″]

 

به چه ماده ای در علوم مخلوط می گوییم؟

دانشمندان همه مواد پیرامون را به دو دسته مخلوط و خالص تقسیم می کنند. در تعریف مخلوط به ماده ای گفته می شود که از دو یا چند ماده خالص تشکیل شده باشد.

مخلوط ها چه ویژگی هایی دارند ؟

هر گاه ماده ای ۴ ویژگی زیر را داشته باشد می توان آن را در دسته مخروط ها قرار داد:

انواع مخلوط کدام اند؟

مخلوط ها را بر اساس چگونگی پخش اجزای سازنده به دو گروه مخلوط های همگن و مخروط های ناهمگن تقسیم می کنند.

مخلوط ماسه در آب را با چه وسیله ای از هم جدا میکنند

مخلوط همگن چیست؟

به مخلوطی که اجزای تشکیل دهنده آن یکنواخت باشد، همگن می گویند. مخلوط های همگن در واقع محلولی هستند که دو جزء حل شونده و حلال دارند. مخلوط های همگن زلال و شفاف اند و با استفاده از صافی نمیتوان اجزای آن را از هم جدا کرد.

مثال مخلوط همگن:

آب نمک، سرکه، فولاد، مه و نوشابه مثال هایی از مخلوط های همگن هستند که نوع محلول آنها بر اساس جزء حل شونده و حلال در جدول زیر بیان شده است.

 

آیا هوا مخلوط است یا محلول؟

هوا مخلوطی همگن از نوع گاز در گاز می باشد که از مخلوط شدن چند جزء گازی شکل ایجاد شده است.

مخلوط ناهمگن چیست؟

به مخلوطی که اجزای تشکیل دهنده آن غیر یکنواخت باشد، مخلوط ناهمگن می گویند.

مخلوط های ناهمگن اغلب تیره و کدر هستند و به کمک صافی می توان اجزا را از هم جدا ساخت. با گذشت زمان اجزای یک مخلوط ناهمگن از هم جدا شده و ته نشین یا رونشین می شوند.

مثال مخلوط ناهمگن:

مخلوط ماسه در آب را با چه وسیله ای از هم جدا میکنند

 جدا سازی اجزای مخلوط ها:

اجزای تشکیل دهنده یک مخروط را می توان با توجه به نوع مخلوط جدا کرد. در زیر به انواع روش های جدا سازی مخلوط ها می پردازیم.

روش جداسازی مخلوط های ناهمگن جامد در جامد:

برای جداسازی این مخلوط ها می توان از یکی از شیوه های زیر کمک گرفت.

این روش زمانی کاربرد دارد که ذرات تشکیل دهنده مخلوط از نظر اندازه متفاوت باشند.

اگر یکی از اجزای تشکیل دهنده مخلوط براده آهن باشد یا فلزی با خاصیت مغناطیسی باشد، به راحتی می توان آن را به کمک یک آهنربا از سایر اجزاء جدا کرد.

مخلوط ماسه در آب را با چه وسیله ای از هم جدا میکنند

در برخی مخلوط ها اجزای تشکیل دهنده از نظر چگالی متفاوت اند. از این رو با استفاده از این خاصیت می توان با فرو بردن مخلوط در آب، جزء سنگین تر را جدا کرد.

روش جداسازی خاک از ماسه :

خاک و ماسه یک مخلوط ناهمگن جامد در جامد است. حال چگونه می توان اجزای آن را از هم جدا کرد؟

برای این منظورمی توان از تفاوت چگالی خاک و ماسه استفاده کرد. با اضافه کردن آب به مخلوط، خاک که سبک تر است، روی آب شناور شده و ماسه که چگالی بیشتری دارد، زیر آب می رود. سپس با سرریز کردن می توان خاک را از ماسه جدا کرد.

 روش جداسازی مخلوط ناهمگن جامد در مایع:

در این نوع مخلوط، جزء جامد در مایع حل نشده است. از این رو می توان با سرریز کردن یا فیلتر کردن فرآیند جداسازی را انجام داد.

روش جداسازی مخلوط همگن جامد در مایع:

در این نوع مخلوط جزء جامد در مایع حل شده است مثل محلول آب نمک یا آب شکر

از این رو برای جداسازی باید از روش تبلور استفاده کرد.  در روش تبلور از تفاوت انحلال پذیری ماده استفاده می شود یعنی آنقدر ماده جامد را در مایع می ریزند که دیگر حل نشود. به این مرحله سیر شدن محلول می گویند. سپس محلول را به تریج سرد کرده تا بخشی از ذرات جامد حل شده به شکل بلور هایی از حلال جدا شود. سرد کردن، انحلال پذیری را کم می کند که نتیجه آن ایجاد بلورهای جسم حل شونده است.  هر چه سرعت تبلور بیشتر باشد، بلور های حاصل ریز ترند و اگر محلول سیر شده به آهستگی سرد شود، بلور ها درشت تر خواهد بود.

با استفاده از روش تبلور می توان از مخلوط سیر شده و همگن جامد در مایع شکر در آب ، نبات تهیه کرد.

روش جداسازی مخلوط ناهمگن مایع در مایع:

مخلوط های آب و روغن، آب و نفت و سرکه و روغن ، مخلوط های مایع در مایعی هستند که دو جزء آن در هم حل نشده اند. برای جداسازی این مخلوط ها می توان از قیف جداکننده استفاده کرد.

شکل زیر یک قیف جدا کننده را نشان می دهد. زمانی که مخلوط در آن ریخته شده و شیر قیف باز شود، اول مایعی خارج می شود که چگالی بیشتری دارد.

مخلوط ماسه در آب را با چه وسیله ای از هم جدا میکنند

روش جداسازی مخلوط همگن مایع در مایع:

در مخلوط همگن مایع در مایع، دو مایع در هم حل شده اند مثل آب و الکل. بنابراین با توجه به تفاوت نقطه جوش مایعات می توان با فرآیند تقطیر اجزای مخلوط را از هم جدا ساخت.

در روش تقطیر، مخلوط را می جوشانند. مایعی که نقطه جوش کمتری دارد سریع تر به جوش آمده و بخار می شود. اگر این بخار در معرض سرما قرار بگیرد مجدد مایع شده و از مخلوط جدا می گردد.

پسندیدم +1487 نمی پسندم -854قبلاً رای داده اید!

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی